662x0
Wiesz co, Puchatku? – przesiądźmy się.
Zobaczę twoją połowę filmu.
Może jest straszniejsza.”

A. Milne
Bajki w telewizji to dla dzieci przede wszystkim rozrywka i wypełniacz czasu. Ale jest wiele animowanych bajek, które oprócz spełniania wyżej wymienionych funkcji, mają także walor edukacyjny – choćby poprzez dostarczanie dziecku informacji o świecie. Które bajki w telewizji są wartościowe i można je bez obaw pozwolić oglądać dziecku?
Obecnie dzieci nie mają Wieczorynki – nad czym wiele mam z pewnością ubolewa – mają za to wiele kanałów telewizyjnych dedykowanych im w całości i dostępnych od świtu do późnego wieczora.
Dla najmłodszych jest m.in. Baby tv i Cbeebies, dla ciut starszych: Minimini+, teleToon, DisneyJunior, Polsat JimJam, dla starszych Nickelodeon, Disney Channel, CartoonNetwork czy DaVinciLearning. Także w telewizji publicznej, na kanale Puls znajdziemy blok programowy specjalnie adresowany dla dzieci.
Naprawdę jest w czym wybierać. Ale nie wszystkie animacje są wartościowe, niektóre reprezentują wręcz żenujący poziom – epatują przemocą, a ich bohaterowie przeklinają lub zwracają się w niegrzeczny sposób do osób starszych.
Dlatego tak ważne jest, by rodzice zwracali baczną uwagę na to, co ich dzieci oglądają w telewizji i dokonywali dokładnej selekcji bajek i programów.
Które bajki w telewizji są wartościowe?
Bajki nie mogą w dziecku wzbudzać agresji i prowokować do zachowań niegrzecznych czy niestosownych. Dla maluchów niewskazane są bajki zbyt głośne i kolorowe, z wartką akcją i szybko zmieniającymi się obrazami. Niedojrzały układ nerwowy małego dziecka może nie poradzić sobie z nadmiarem bodźców i w skrajnych przypadkach mogą u malca wystąpić objawy przypominające padaczkę.
Pożyteczne bajki to takie, które wpływają pozytywnie na rozwój dziecka – dostarczają wiedzy o świecie i relacjach społecznych, uczą tolerancji i otwartości, występują w nich pozytywni bohaterowie, z którymi dziecko może się utożsamiać. W niektórych bajkach w sposób przystępny i taktowny podejmowane są trudne tematy (np. rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, niepełnosprawność).
Wśród bajek, jakie serwuje naszym dzieciom telewizja, znajdziemy wiele wartościowych, które można spokojnie polecić, jak choćby: „Świnka Pepa”, „My Little Pony”, „Clifford” czy „Ciekawski George”. Co je wyróżnia? Brak przemocy i agresji, pokazywanie różnych zachowań i postaw, i piętnowanie tych, które są niewłaściwe, ukazywanie przyjaźni jako wielkiej wartości, delikatny humor i brak wulgaryzmów.
Top 10 wartościowych bajek w TV – subiektywny wybór
1. My Little Pony
2. Świnka Peppa
3. Dora poznaje świat
4. Clifford
5. Ciekawski George
6. Jej Wysokość Zosia
7. Mali Einsteini
8. Hello Kitty
9. Małe Królestwo Bena i Holly
10. Marta mówi

Marzena 
Źródło: www.smyki.pl

PODOBNE POSTY